Havblik 66, Sønderby i Sydals er solgt for 4.300.000 - se køberen og 4 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Sydals og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES Sydals følger boligmarkedet i og omkring Sydals. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Havblik 66, Sønderby solgt for 4.300.000 kr.

Boligen overtages af Jean Aaskov Leiberg og Michelle Aaskov Ramsing Leiberg den 27. april. Køberen har betalt 4.300.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 20.188 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.250.000 og boligen er derfor handlet til 91% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 9 værelser på i alt 213 kvm. og er opført i 2011. Grunden er på 1.416 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af Nybolig Viborg

Harresbæk 29, Mommark solgt for 2.150.000 kr.

Boligen overtages af Nils-Christian Aulkær Glöe og Julie Aulkær Glöe den 30. marts. Køberen har betalt 2.150.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 22.632 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.100.000 og boligen er derfor handlet til 95% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 4 værelser på i alt 95 kvm. og er opført i 1993. Grunden er på 1.007 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af RealMæglerne Seeberg

Birkemose 112, Skovmose solgt for 1.660.000 kr.

Boligen overtages af Carsten Hedegaard Frederiksen og Hannelore Frederiksen den 13. maj. Køberen har betalt 1.660.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 16.275 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 910.000 og boligen er derfor handlet til 82% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en fritidshus med 6 værelser på i alt 102 kvm. og er opført i 1977. Grunden er på 865 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af RealMæglerne Seeberg

Ollundsbjerg 35, Tandslet solgt for 1.150.000 kr.

Boligen overtages af Kia Roland Hünersen og Benjamin Roland Hünersen den 06. maj. Køberen har betalt 1.150.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 7.566 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 690.000 og boligen er derfor handlet til 67% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 152 kvm. og er opført i 1966. Grunden er på 868 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC Poul Erik Bech, Sønderborg

Vesterkobbel 1, Kegnæs solgt for 495.000 kr.

Boligen overtages af Anders Lyngholm den 12. maj. Køberen har betalt 495.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 5.000 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 540.000 og boligen er derfor handlet til 8% under den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 99 kvm. og er opført i 1810. Grunden er på 938 kvm.

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk